تاريخ : چهارشنبه ۲۳ تیر۱۳۸۹ | 14:8 | نویسنده : پریسا

آيا در اثر بيماري يا جراحي بايد شيردهي را قطع کرد ؟

در اغلب بيماري ها و جراحي ها مي توان شيردهي را ادامه داد . ابتلا به بيماري هاي ساده از قبيل سرماخوردگي ، ناراحتي گوارشي ، تب و حساسيت و ... و يا عمل جراحي مثل سزارين ، جراحي آپانديس ، جراحي هاي استخواني و گوارشي و .... نبايد مانع شيردهي به نوزاد شود .

مادري که مبتلا به سرطان است و شيمي درماني مي کند و يا مادري که براي عکس برداري تيروئيد از يد راديواکتيو استفاده مي کند بايد شيردهي را قطع کند . در صورت وجود عفونت هاي ناتوان کننده اي مثل سل يا خلط مثبت بايد شيردهي را قطع کرد .

بسياري از داروها در شير ترشح مي شوند و در نتيجه بايد داروها رابا احتياط و فقط با تجويز پزشک و در صورت لزوم مصرف کرد .

آيا ناراحتي روحي و عصبانيت سبب خراب شدن شير مي گردد و آيا مي توان در اين حالت شيردهي را ادامه داد ؟

شما مادر شيرده بايد بدانيد که ناراحتي هاي روحي و عصبي باعث فساد و تغيير ترکيب شير نمي شود و جالب است که بدانيد شير دادن به نوزاد باعث ايجاد احساس آرامش در شما و کودکتان خواهد شد. پس سعي کنيد در هنگام عصبانيت به وسيله شير دادن به نوزاد به آرامش برسيد.

آيا مصرف مواد غذايي مختلف بر روي شير اثر مي گذارد ؟

به تجربه نشان داده شده است که مصرف غذاهايي مثل حبوبات ، پياز خام ، سير ،‌فلفل ، شکلات ، قهوه بر شير مادر اثر مي گذارد و در صورت ايجاد ناراحتي و يا حساسيت در کودک بايد از خوردن اين مواد اجتناب کرد .

چگونه مي توانيد از کفايت شير خود مطمئن شويد ؟

اغلب مادران فکر مي کنند که شيرشان براي تغذيه نوزاد کافي نيست و اگر از آنها سوال کنيد که چرا چنين فکري مي کنند ، در جواب بيان مي کنند که :

- نوزاد خيلي گريه مي کند .

- بيشتر از حدي که بايد شير مي خواهد .

- مدت زيادي به پستان مک مي زند .

- به سينه چنگ مي زند و حرص مي خورد.

- انگشتانش را مک مي زند .

- سينه هايم خيلي نرم است .

- شير از سينه من بيرون نمي جهد .

اما شما بايد بدانيد هيچ کدام از دلايل فوق ، نشانه ي کمبود شير مادر نيست .

بهترين روش اطمينان از کفايت شير مادر در اين است که :

روند افزايش وزن نوزاد را پيگيري کنيد . در زير 6 ماهگي نوزادي که خوب تغذيه شده است ، بايد حداقل 500 گرم در ماه وزن اضافه کند .

بهترين وسيله اي که شما مي توانيد از مناسب بودن افزايش وزن نوزاد خود مطلع شويد ، کارت رشد وپيگيري روند ماهيانه رشد اوست.

آيا مواد غذايي خاصي باعث افزايش شير مادر مي شود ؟

آرامش روحي،مكيدن هاي مكرر شيرخوار،عدم استفاده از پستانك و شيشه،تغذيه ي انحصاري با شير مادر در ماههاي اول بعد از تولد،نقش مهمتري در افزايش شير مادر دارند تا مواد غذايي مصرفي او.

مصرف بعضي مواد غذايي مانند:حبوبات به ويژه ماش،ميوه جات به ويژه آجيل به ويژه بادام،سبزيجات به ويژه شويد و شنبليله،لبنيات به ويژه شير،برخي مواد گياهي مانند زيره سبز،زيره سياه،رازيانه،مايعات به ويژه ماءالشعير و چاي به مقدارکمترباعث افزايش شير مادر مي شود.

آيا مادر شيرده بايد از غذاهاي خاصي پرهيز كنند ؟

مصرف برخي مواد غذايي مانند:سير،پياز،برخي ادويه جات باعث تغيير مزه شير شده و احتمال دارد شيرخوار از مصرف آن خودداري كند.برخي مواد غذايي مصرفي مادر باعث بروز واكنش هاي حساسيتي در شيرخوار شوند،از قبيل: گوجه فرنگي و سس هاي تند،غذاهاي پر ادويه،كافئين(قهوه)،نوشابه هاي گاز دار و چاي،باعث بيقراري و كم خوابي شيرخوار مي شود.

چه زمان و چگونه بايد شيرخوار را از شير گرفت؟

- زمان از شير گرفتن 19 ماهگي تا 24 ماهگي مي باشد.

- بهترين روش از شير گرفتن، روش تدريجي همراه با علاقه است.

- بعد از دو سال كه كودك از شير مادر بهره مند مي شود، در روز پنج وعده غذا مي خورد.

- و مايعات را هم با ليوان مي نوشد و مي توان يك تا دو وعده شير پاستوريزه يا آبميوه را جايگزين شير مادر نمود.

- هرزمان کودک نياز به شير داردمادرشيردهي راانجام دهد به ويژه زماني كه كودك بيمار است.

- به كودك قبل از خواب و صبح هنگام بيدارشدن،شير خودتان را بدهيد.

- فاصله شير دادن ها را زياد كند تا خود به خود يك وعده شيردهي حذف شود.

- برنامه هميشگي رو زانه را تعويض كنيد مثلااگر هميشه اورا از مهد كودك به منزل مي برديد.حال از مهد كودك به پارك ببريد تا سرگرم شود.

- اجازه ندهيد كودك،شما را بدون لباس ببيند.

- اگر در صندلي يا محل خاصي به كودك شير مي داديد از اين محل استفاده نكنيد تا كودك هوس شير نكند.

- بالاخره وعده هاي شير خوردن در ساعات شب را به ترتيب يك شب در ميان و دو شب در ميان و... كنيد تا خود كودك ديگر تقاضاي شير نكند.

 چرا نوزادتان سر پستان را گم می کند ؟

بعضی از نوزادان بازتاب سینه یابی قوی دارند. اینان بقدری در شروع شیرخوردن بی تاب و بی قرارهستند که بارها و بارها نوک سینه مادر را که برای شیر دادن به آنها عرضه شده و در نزدیکی دهانشان قرار دارد به دعان می گیرند و رها می کنند. اگر نوزاد شما نیز در زمره این نوزادان بسیار مشتاق است او را باید لحظاتی بغل کنید،آرام به پشتش بزنید،آرامش کنید و سپس سینه را به دهانش بگذارید .

چرا در شروع شیر خوردن بیقراری می کند ؟

بعضی از نوزادان به محض شروع شیر خوردن از خود بی تابی نشان می دهندبه این معنی که مثلا نوزاد پس از سه ساعت خوابیدن اینک گرسنه شده و از خواب بیدار شده است، شما پستان را به دهان او می گذارید و نوزاد با ولع شروع به مکیدن می کند اما هنوز چند مک بیشتر به سینه نزده که سینه را رها می کند و گریه را سر می دهد گاهی در این مواقع شما به خوبی متوجه می شوید گه شیر در گلویش پیچیده و وی برای خروج شیر و تخلیه آن از گلو و بینی خود به زحمت افتاده است شما دوباره سینه خود را به طرف او می برید نوزاد در حال گریه و بی تابی از گرفتن سینه خودداری می کند اما پس از آرام شدن سینه را می گیرد و این بار با آرامش مشغول شیر خوردن می شود.

برای توجیه علت این رفتار عجیب نوزاد که ممکن است شما را شگفت زده و دستپاچه کند به این توضیحات توجه بفرمایید:

سینه های شما اگر چه شیر دارد اما نوزاد با شروع مکیدن پستان باعث تحریک هورمونی شدیدی می شود که به دنبال آن ناگهان مقدار زیادی شیر از سینه جهش و فوران می کند نوزاد فادر به فرو دادن و بلعیدن ناگهانی این مقدار زیاد از شیر نیست و احتمالا پریدن مقداری شیر به پشت حلقش او را ناراحت می کند در این صورت دست از شیر خوردن می کشد و گریه را سر می دهد اگرعلت این باشد شما می توانید کمی از شیر خود را سریعا بدوشید تا از وفور و جریان شدید خروج آن کاسته شود و سپس نوزاد را که اکنون کمی آرام شده است و دوباره دنبال سینه می گردد تغذیه نمایید.

اگر این قضیه همیشه تکرار می شود می توانید هر بار پیش از شیر دادن کمی از شیر خود را بدوشید تا از شدت فوران ناگهانی آن کاسته شود و سپس به نوزاد شیر بدهید و شاید بهتر باشد در هر بار شیر دهی فقط از یک سینه شیر بدهید.

راه دیگری که برای کاهش دادن این حالت فورانی پیشنهاد شده این است که در هنگام شیر دادن به پشت بخوابید. زیرا در این حالت جریان شیر آهسته تر است. .

چرا هنگام شیر خوردن سینه را رها می کندو به پیچ و تاب می افتد ؟

شاید گاهی ملاحظه کرده باشید که نوزادتان درحدود یک دقیقه پس از شیرخوردن به پیچ وتاب می افتد وسینه را رها می کند ودرحالی که به خود می پیچد گریه راسر میدهد وگاهی نیز اندکی مدفوع دفع می کند یکی دودقیقه بعد این ناآرامی ها پایان پذیرفته ونوزادسینه راگرفته وباآرامش به خوردن شیر ادامه می دهد.

برای توجیه علت این ناراحتی باید گفت که این حالت نمایشگر فعالیت یک عکس العمل ناخودآگاه طبیعی به نام بازتاب معدی- روده ای است که بطور معمول کم وبیش درهمه نوزادان وجوددارد.

راه چاره این است که شما دراین حالت یکی دودقیقه صبرکنید، شکم نوزادرا بطور ملایم مالش دهید واگردرد وبی تابی  نوزاد ازحد بگذرد یک قاشق چایخوری گریپ میکسچر یا گریپ واتر به او بدهید. پس از یکی دو دقیقه نوزاد آرام خواهد گرفت وشما می توانید شیردادن به او را ازسربگیرید .

چرا هنگام شیر خوردن می خوابد ؟

نکته دیگری که ممکن است برای نوزاد شما هم پیش آمده باشد این است که نوزاد برای شیر خوردن گریه می کند اما به فاصله کوتاهی پس از آنکه شما سینه را دردهانش گذاشتید به خواب می رود سپس ده دقیقه بعد مجددا برای شیر خوردن از خواب بیدار می شود وباز پس از چند مک که به سینه می زند دوباره خوابش می برد. این قضیه نیز نباید شما رانگران کند این حالت مخصوص بعضی از نوزادان تازه به دنیا آمده وبه خصوص نوزادان کوچک وبا وزن کم است. توصیه می شود که دراین موارد نوزاد را نوازش کنید به گوشه های لب وگونه های او دست بکشید گوشهایش رابمالید وسعی کنید وی را بیدار نگه دارید اما به هر حال خیالتان راحت باشد که این مشکل چند روزی بیشتر دوام ندارد وبه زودی نوزاد شیرش را با میل وبه مدت کافی خواهد خورد.

اما ذکر این نکته بجاست که اگرمادری متوجه شد که نوزادش همیشه خواب است، برای شیر خوردن اصلا بیدار نمی شود، به هنگام گرسنگی ساکت است وگریه نمی کند واین حالت به طول انجامیده است بهتراست باپزشک مشورت کند.

اگر مادری، شیردهی خود را قطع کرده باشد آیا می تواند مجددا شروع به شیردهی نماید؟

بله، اگر واقعا خواستار این مطلب باشد و احساس کند که وظیفه دارد کودکش را شیر بدهد، موفق خواهد شد.

آیا شکل نوک پستان در نحوه شیردهی مادر تأثیر خواهد داشت؟

خیر، شکل نوک پستان مادر در شیردهی او تأثیری نخواهد داشت و نوک پستان مادر ممکن است به شکلهای صاف، کوتاه، بلند یا فرورفته باشد.

 اگر نوک پستان مادر زخم شود چه باید بکند؟

برای درمان آن باید کودک را به دفعات و حالات مختلف شیر داد و از شستن پستان با صابون قبل از هر بار شیردهی پرهیز کرد. در ضمن از مصرف مواد محرک نوک پستان خودداری کرد.

بهترین راه بهبود زخم نوک پستان، گذاردن یک قطره شیر روی نوک پستان در پایان تغذیه شیرخوار و در معرض هوا و نور خورشید قراردادن پستان و استفاده از سشوار روی درجه بادبزن با فاصله 30 سانتی متر، روزی چهار بار و هر بار 20 دقیقه است. استفاده از پماد ویتامین AD نیز بی تاثیر نیست . همچنین می توان شیر مادر را در یخچال قرار داد  و چربی آنرا پس از جدا شدن روی زخم گذاشت .

زخم پستان حداکثر بعد از گذشت 30 روز بهبود می یابد .

در صورت بروز احتقان در پستان مادرچه باید کرد؟

بهترین راه پیشگیری از بروز احتقان پستان آن است که نوزاد بلافاصله بعد از تولد، تغذیه از پستان را شروع نماید و به طور مکرر شیر داده شود. اگر احتقان پستان به سرعت درمان نشود، ممکن است پستان دچار عفونت (ماستیت) گردد.

اگر پستان مادر دچار عفونت (ماستیت) گردد چگونه باید درمان شود؟

مهمترین قسمت درمان ماستیت، تخلیه شیر از پستان است زیرا در اثر ماندن شیر در پستان، عفونت تشدید می گردد. بهتر است تغذیه از پستان سالم شروع شود و بعد از اینکه شیر جریان پیدا کرد، تغذیه از پستان مبتلا ادامه پیدا کند. اگر درمان عفونت پستان هرچه زودتر شروع نشود و یا به صورت سریعی انجام نشود، می تواند منجر به آبسه پستان گردد.

اگر مجرای شیر مادر دچار آبسه شود چگونه باید درمان کرد؟

شیرخوار باید مکررا با شیر مادر تغذیه شود و تغذیه از پستان مبتلا آغاز گردد و مادر باید در هر بار تغذیه، وضعیت به پستان گذاردن شیرخوار را تغییر دهد تا تمامی مجاری شیری تخلیه شود و در پایان تغذیه، باقی مانده شیر دوشیده شود.

 آیا مادر در صورت حاملگی می تواند به شیردهی ادامه دهد؟

 در زمان حاملگی قطع شیردهی ضروری نیست. کیفیت شیر مادر در زمان حاملگی مجدد، کماکان خوب است ولی مقدار آن ممکن است کاهش یابد. تغذیه با شیر مادر، حداقل تا ماه پنجم، هیچ ضرری برای جنین ندارد .

   • کوفه
  • مرکز دانلود رایگان