تاريخ : شنبه ۱ خرداد۱۳۸۹ | 13:26 | نویسنده : پریسا

خطوط کشش یا استریا

حاملگي باعث ايجاد تغييرات بسياري در بدن و از جمله پوست مي‌شود. بيشتر اين تغييرات طبيعي هستند و هيچ توجه خاصي را لازم ندارد و در عرض يك تا دو ماه پس از تولد كودك رفع مي‌شوند. تنها استثناء دراين ميان ، جاي كشيدگي پوست است كه به آن " استريا" مي‌گويند كه با آنكه تدريجا رنگ آن از بين مي‌رود و كم رنگ‌تر مي‌شود، ولي هرگز به طور كامل محو نمي‌شود.

علت بوجود آمدن این خطوط پوستی را به تغییرات زمان بارداری و افزایش جثه جنین و فشار آن روی پوست و کش آمدن پوست و در نتیجه پاره شدن بافت الاستین که مسئول کشش و نگهدارنده پوست است، نسبت می دهند.

پیدایش این خطوط در دوره بارداری یک یافته شایع می باشد. این خطوط در اکثر زنان باردار در ماه های ششم و هفتم حاملگی ابتدا در دیواره شکم ظاهر شده و بعدا به میزان کمتری در نواحی دیگر از جمله ران ها ،بازوها و روی سینه ها نیز نمایان میشود .

رنگ این خطوط در ابتدا قرمز تا صورتی و یا ارغوانی است و گاهی همراه با خارش می باشد. بعد از زایمان این خطوط تا حدی جمع میشوند ولی بطور کامل از بین نمی روند و معمولا به رنگ پوست در می آیند و کمی فرو رفته و چروکیده دیده میشوند . استریا یک مشکل ظاهری است . ولی در مواردی که این خطوط وسیع باشند امکان زخمی شدن و عفونی شدن وجود دارد که باید مراقبت های خاصی انجام گیرد .

استریا در موارد غیر بارداری نیز دیده میشود؛ از جمله درسن بلوغ در افراد مستعد ژنتيكي (پسرها روي بازو و باسن و پشت ران و دخترها روي سينه ها , بازوها باسن و پشت رانها ) همچنین در مواقعي كه فرد بطور زيادي در زمان كوتاهي چاق میشود نیز ايجاد ميگردد .

میزان این ترکها با توجه به نوع پوست در زنان باردار متفاوت می باشد.باید از ماههای ابتدایی بارداری، پیش از ظاهر شدن ترکها به آنها توجه نمود و پیش بینی های لازم را در نظر گرفت ؛ هرچند در بارداری راه مطمئن و صد در صدي براي پيشگيري وجود ندارد .

ممکن است این روش ها  تا حدی موثر باشند :

وزن گیری مناسب و متناسب با وضعیت شخصی شما ؛

استفاده از برس پوست و یا حتی تکه پارچه ای در زمان استحمام که باعث به جریان افتادن جریان خون پوست شکم شود ؛

نوشیدن آب و مایعات به قدر کافی که رطوبت پوست شما را حفظ کند ؛

فعاليت بدني و استفاده از ورزشهاي مخصوص که سبب تسریع گردش خون در بدن شما گردد ؛

ماساژ متناوب همراه با شیر یا کرم های مخصوصي که در داروخانه ها موجود است ؛ ( روغن  زیتون در این زمینه بسیار معروف تر و به صرفه تر است ) البته ماساژ باید از دو ماهگی آغاز و تا سه ماه بعد از زایمان ادامه پیدا کند . بهتر است این کار را صبح ، شب و بعد از حمام انجام داد .

*همچنین سعی کنید از خاراندن پوست شکم به دلیل نازک و حساس بودن آن جلوگیری کنید .

   • کوفه
  • مرکز دانلود رایگان